Akú silnú žiarovku kúpiť? Koľko má mať Wattov?

Kategórie
 
 
 
 
 

Každodenná práca so zákazníkmi či už v rámci maloobchodnej predajne alebo priamo na stavbách, prípadne pri realizáciách osvetlenia v rôznych priestoroch nás núti zamýšľať sa nad rôznymi otázkami klientov a hľadať pre nich odpovede také, ktoré skutočne pomôžu pri rozhodovaní alebo pri voľbe správneho typu osvetlenia do konkrétneho priestoru. Cieľom týcho pár článočkov nie je pred zákazníkom mudrovať, ale naopak poskytnúť informácie tak, že pri výbere vhodných svietidiel podľa jeho potrieb sa vyhne zbytočným chybám. Odporúčame teda prezrieť si naše rady, prejsť si článočky, a v prípade že ste nenašli odpoveď na otázku ohľadom tejto problematiky, konktaktujte nás a skúsime pripraviť článoček ktorý tieto informácie poskytne.

 
 

Akú silnú žiarovku kúpiť? Koľko má mať Wattov?

Potrebujete kúpiť žiarovku do svietidla a neviete koľko má mať wattov? V nasledujúcom článku si prejdeme jednotlivé "watáže" u žiaroviek a pozrieme sa aj do akého svietidla čo použiť. Aký ekvivalent wattov potrebujeme ak meníme klasickú žiarovku za LED žiarovku alebo úspornú žiarivku, takzvanú úsporku?

watt na žiarovke údaj wattow svetelné zdroje

Ak viete s akým závitom žiarovku potrebujete je veľmi dôležité vedieť aj koľko má mať wattov. Dôvod prečo je to veľmi dôležité je ten, že pri nesprávnom výbere žiarovky môžete spôsobiť nie len poškodenie svietidla, ale dokonca aj požiar celého vášho bytu. Svietidlo výrobca vyrobí s predpokladom, že sa v ňom bude používať žiarovka s "watážou" ktorú predpísal. Je možné použiť v ňom slabšiu žiarovku, teda takú čo má menej wattov. Za žiadnych okolností však nepoužívajte žiarovku s väčšou "watážou" ako predpisuje výrobca. Poväčšine sa jedná práve o halogénové žiarovky, ktoré okrem toho že svietia, zahrievajú sa na veľmi vysoké teploty. Ak teda napríklad výrobca určil že do svietidla je možné dať maximálne 25W žiarovku a vy do neho namontujete 40W žiarovku, tak silnejšia žiarovka nie len že silnejšie svieti, ale aj viac zahrieva svietidlo. Môže tak prísť k roztopeniu plastových častí, prípadne k vzbĺknutiu plastových častí a teda k požiaru. Vždy si preto pozorne prečítajte na svietidle, akú žiarovku výrobca doporučuje.

Dnes v ére LED žiaroviek sa nám ale tento problém stráca. LED žiarovky sa nezahrievajú na takéto extrémne teploty. Väčšinu z nich je dokonca možné aj uchopiť do ruky bez toho, aby ste sa popálili. LED žiarovky majú ale aj menšiu "wattáž", teda spotrebu v jednotke Watt. Zvyčajne sa u LED žiaroviek počíta s päť až desaťnásobnou úsporou. Ako príklad uvediem žiarovku s päticou GU10 a 35W. Túto vieme nahradiť LED žiarovkou zhruba medzi 4-6W (závisí od typu použitých LED a od ich kvality). Bežne používanú žiarovku s klasickým veľkým závitom viete nahradiť zhruba 80W za 10-15W LED, tiež závisí od použitých LED diód a od ich kvality.

Rôzne druhy LED žiaroviek typy lediek

Predchodcom LED žiaroviek sú takzvané úsporné žiarivky, ktoré sú dodnes veľmi obľúbené a používané. Tieto svetelné zdroje sú tiež ako už ich názov naznačuje úsporné. Označiť ich za úsporné môžeme v porovnaní s klasikými žiarovkami, alebo tiež aj halogénovými žiarovkami. V porovnaní s LED žiarovkami sú väčšinou v nevýhode. Ako príklad úspornosti, a zároveň prirovnania si ku klasickým žiarovkám uvediem zopár watáží úsporiek. Napríklad kvalitnejšia 20W úsporka svieti zhruba ako 86W žiarovka (1160 luménov), 25W svieti ako 115watt (1450 luménov), 15W ako 75watt (800 luménov).

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia