Kategórie
 
 
 
 
 

Na čo myslieť pri kúpe kúpeľňového svietidla

Základný fakt pri výbere kúpeľňového svietidla je to, že nakoľko sa nachádza vo vlhkom prostredí s rizikom že sa môže oprskať vodou, musí mať určitú výšku krytia. Toto presnejšie rozoberáme v článku Čo je to IP krytie. Tento článok by skôr mal pomôcť k tomu, aby ste vedeli na čo myslieť pri výbere jednotlivých svietidiel, prípadne pred prerábkou elektroinštalácie v kúpeľni, alebo pri stavbe domu či bytu.

Základná vec ktorú si treba uvedomiť je fakt, že svietidlo kupujeme z dôvodu potreby dostatku svetla na určitom mieste a pri určitých činnostiach. V kúpeľni sa zvykne vykonávať niekoľko činností, pri ktorých je potrebné všeobecné základné osvetlenie miestnosti a špeciálne hygienické činnosti. Aby som to popísal konkrétne, tak ako všeobecné základné osvetlenie si predstavujeme hlavné svietidlo v miestnosti, teda buď klasickú stropnicu umiestnenú v strede miestnosti, alebo bodové osvetlenie, takzvané bodovky zapustné do sadrokartónového stropu. Toto osvetlenie nám zabezpečuje dostatok svetla napríklad pri vkladaní a vyberaní prádla z a do práčky, pri umývaní kúpeľne, pri používaní toalety ak je súčasťou kúpeľne, alebo ak si napríklad iba idete umyť ruky. Ako špeciálne hygienické činnosti v rámci pojmu osvetlenia si môžeme predsaviť napríklad maľovanie sa u žien, holenie sa u mužov, prípadne rôzne iné hygienické činnosti vykonávané prevažne priamo pred zrkadlom v kúpeľni, resp. nad umývadlom. V takýchto prípadoch je potrebné čo najsilnejšie svetlo, ktoré vám z prednej časti osvetlí tvár (Svetlu z hlavného osvetlenia si vo väčine prípadov skôr tienite).  Ideálne pre osvetlenie tváre v kúpeľni je ak svetlo prichádza z viacerých bodov a strán. To znamená, že je lepšie umiestniť okolo zdradla svietidlá nie len z hora, ale aj z každého boku. Dnes dokonca ponúkame aj kúpeľňové zrkadlá s vlastným svetlom. Čím viac svetla v kúpeľni máte, tým menej nepríjemných prípadov nedostatočného oholenia, prípadne zle rozotretého makeupu zažijete.

Farba svetla v kúpeľni je diskutabilná. Veľa našich zákazníkov preferuje vo svojom byte takzvanú teplú bielu, čo je farba svetla ľudským okom vnímaná skôr do žlta ako do biela. Toto svetlo pôsobí upokojujúcejšie a je najviac podobné klasickej žiarovke. Studená biela je farba svetla pripomínajúca viac čisto bielu farbu. Pri takomto osvetlení je lepšie vidieť kontrasty a lepšie zvýrazní detaily na pokožke pri holení sa alebo maľovaní pred zrkadlom. Do kúpeľne je tiež vhodná najmä preto, že svojou intenzitou a farebnou škálou zvýrazňuje biele miesta, čo spôsobuje pocit väčšej čistoty a sterilnosti. Aj pre túto vlastnoť je do priestorov ako kúpeľňa a WC vhodnejšie.

Pri výbere hlavného osvetlenia vždy radšej vyberajte svietidlo s možnosťou použitia svetelných zdrojov s vyššou svietivosťou ako je predpísaná norma. Prečo? Lebo ak si napríklad do kúpeľne zvolíte svietidlo s možnosťou osadenia jednej klasickej žiarovky s veľkým závitom, môže sa stať, že aj najsilnejšia dostupná žiarovka môže byť pre vás po jeho namontovaní slabá. Vyberte si preto svietidlo napríklad s možnosťou umiestnenia dvoch takýchto žiaroviek, pričom ak by svetlo pre vás bolo prisilné, môžete do neho umiestniť dve slabšie žiarovky a problém je vyriešený. Vždy sa ľahšie svetla uberá, ako sa vymýšľa náhradné riešenie za jeho nedostatok v miestnosti.

Ak si teda zhrnieme v skratke na čo najviac treba myslieť pri výbere svietidiel v kúpeľni, prípadne pri rozvrhovaní elektroinštalácie pred výstavbou kúpeľne, tak sú to tieto základné veci. Je treba zabezpečiť čo najviac svetla, pričom jedno hlavné svietidlo v strede miestnosti nepostačí, ale je ho treba doplniť daľším svietidlom nad umývadlom, prípadne dvoma svietidlami svietiacimi na tvár z každej strany, umiestnenými z každej strany po boku zrkadla.

Ak by ste mali záujem experimentovať s osvetlením napríklad v sprchovacom kúte, alebo vo vani, upozorňujeme vás, že to nie len výrazne môže skomplikovať všetky elektroinštalačné práce, ale hlavne je treba myslieť na to, že tieto svietidlá musia mať vysoký stupeň IP krytia a je k nim potrebné trafo. Trafo sa používa z dôvodu, že na takýchto miestach nemôžete mať svietidlo priamo na 240V, ale môže byť maximálne na 12V, aby nemohlo spôsobiť zabitie v prípade jeho poškodenia. Trafo treba umiestniť najlepšie mimo kúpeľne do priestoru, kde je možné sa kedykoľvek dostať a vymeniť ho. Trafo je len spotrebný materiál, a treba myslieť na to, že dennodenne pracuje a tak sa opotrebúva a môže vám odísť už v priebehu prvého roka-dvoch. Umiestňujte ho preto na prístupné miesto, prípadne do skrinky na chodbe a podobne.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia