Čo je to IP krytie

Kategórie
 
 
 
 
 

Každodenná práca so zákazníkmi či už v rámci maloobchodnej predajne alebo priamo na stavbách, prípadne pri realizáciách osvetlenia v rôznych priestoroch nás núti zamýšľať sa nad rôznymi otázkami klientov a hľadať pre nich odpovede také, ktoré skutočne pomôžu pri rozhodovaní alebo pri voľbe správneho typu osvetlenia do konkrétneho priestoru. Cieľom týcho pár článočkov nie je pred zákazníkom mudrovať, ale naopak poskytnúť informácie tak, že pri výbere vhodných svietidiel podľa jeho potrieb sa vyhne zbytočným chybám. Odporúčame teda prezrieť si naše rady, prejsť si článočky, a v prípade že ste nenašli odpoveď na otázku ohľadom tejto problematiky, konktaktujte nás a skúsime pripraviť článoček ktorý tieto informácie poskytne.

 
 

Čo je to IP krytie

          Zvažujete kúpu svietidla a stretávate sa s označením IP a dvoma číslami za ním na balení alebo v popise? Neviete čo táto skratka znamená a či je to pre vás dôležité? Napíšeme si v skratke niečo o označovaní svietidiel touto skratkou a na čo si pri tomto označení dávať pozor...

Logo ochrany IP21 IP65 IP44 IP20 svietidla

Označenie IP vyjadruje istý supeň ochrany svietidla voči vniknutiu cudzieho telesa a vniknutiu kvapaliny. Tento takzvaný stupeň ochrany krytom alebo krytie, resp stupeň ochrany sa tiež nesprávne nazýva aj stupeň krytia, sa vyjadruje v takzvanom IP kóde. IP je z anglického slovného spojenia international protection, alebo international protection rating. V niektorých štúdiách je nesprávne preložený alebo interpetovaný ako ingress protection alebo ingress protection rating. Tento IP kód je definovaný medzinárodným štandardom IEC. U nás na Slovensku ho označujem našou slovenskou normou STN EN 60529 (33 0330) Stupne ochrany krytom.

Ak by sme si to mali povedať laicky, tak toto označenie je pre zákazníka na to, aby vedel kam to ktoré svietidlo, alebo iný elektronický výrobok môže namontovať, resp. kde ho môže používať. Čím je vyššie toto číslo, tým viac sú svietidlá odolné voči vode. Napríklad IP21 je svietidlo, kde sa už myslí na to, že by mohlo byť použité ako stropné svietidlo v kúpeľni. IP 44 je klasické svietidlo určené buď do kúpeľne alebo ako nástenné svietidlo do exteriéru. Tu sú presné tabuľky zobrazujúce význam jednotlivých čísiel v tomto kóde.

  • Prvá udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov
  • Druhá udáva stupeň krytia pred vniknutím vody, resp. inej tekutiny

Význam skratky IP na svietidlách prvé číslo značky

Označenie IP na svietidlách stupeň označenia druhé číslo význam

IP ochrana pred dotykom nebezpečných častí svietidla podľa písmen

IP doplnkové značenie písmenami ochrana svietidiel

 

Na väčšine balení, resp. obalov či krabíc svietidiel je uvedené buď logo so štítkom IP ochrany, alebo je uvedené niekde v popise výrobku. Na nasledujúcom obrázku si môžete všimnúť ako zhruba zvyknú výrobcovia uvádzať IP na baleniach.

IP ochrana na baleniach svietidiel čo to je

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia