Kategórie
 
 
 
 
 

Ako vymeniť žiarovku v svietidle

Výmena žiaroviek v svietidle  Týchto zopár rád môže byť pre väčšinu z vás banálnych a väčšina z vás ho čítať nepotrebuje. Dnešná doba 
však prináša so sebou aj špecializovanie sa na niektoré práce a tak sa aj bežní muži alebo ženy už zameriavajú iba na svoju odbornosť a nezaujímajú ich iné práce. Z tohto dôvodu aj bežná výmena žiarovky môže byť pre niekoho odborná práca. Nezáleží na tom, či ste muž alebo žena, výmenu žiarovky by ste zvládnuť mohli. Ako sa teda pustiť do výmeny bežnej žiarovky keď ste to nikdy nerobili? Určite sa toho nemusíte obávať a kľudne sa do toho pustite sami. Tu je návod pre vás...

Prvý dôležitým úkonom ktorý je treba spraviť, je zhasnúť svietidlo. V prípade, že sa žiarovka vypálila a vy neviete v ktorej polohe je vypínač zapnutý a v ktorej vypnutý, budete sa musieť do výmeny pustiť aj tak. Najskôr je väčšinou potrebné demontovať tienidlo. Tienidlo je sklenená časť, pod ktorou sa nachádzajú žiarovky. Nič nerobte celkom nasilu. Vo väčšine prípadov stačí aj menšie potočenie a odskrutkovanie tienidla. U niektorých svietidiel sú pre prichytenie skla použité rôzne typy plastových alebo drôtených západok. Ak ste si nie príliž istý, skúste pohľadať návod od svietidla. Keď sa vám podarilo dostať sa ku žiarovkám, môžete sa pustiť do ich výmeny. Ak sa jedná o závitové žiarovky, skúste či pôjdu ľahko vyskrutkovať najskôr jednou rukou. Ak hej, vyskrutkujte ich celkom von a odložte bokom. Ak to nepôjde jednou rukou, skúste si päticu/objímku chytiť jednou rukou a druhou žiarovku skúšajte odkrúcať. Ak povolí, opäť ju skrutkujte von už iba jednou rukou. Jednou rukou preto, lebo je to bezpečnejšie v prípade, že by niekde bolo svietidlo poškodené alebo zle zaizolované. Tak ako ste vyskrutkovali vypálenú žiarovku, tak môžete teraz naskrutkovať novú. 
Veľmi podobne meníte aj iné typy žiaroviek, napríklad nastrkovacie. Medzi tieto sa radia G9, G4 alebo napríklad MR16. Tieto iba ťahom povytiahnete z pätice a novú žiarovku nastrčíte do dierok v pätici.
Výmena neónových trubíc, takzvaných neóniek sa robí tak, že neónku jednou rukou uchopíte na jednom konci, druhou na druhom konci a jemne ju potočíte. Potočením sa v pätici uvoľní a je možné ju vysunúť von. Takto potočením vyberáte a meníte aj žiarovky GU10, najčastejšie používané v bodovom osvetlení.
Ak si nie ste istý či robíte všetko tak ako máte, obráťte sa na najbližšieho elektrikára. Práca s elektrinou je totiž bezpečná iba v prípade, že viete čo robíte :-)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia