Kategórie
 
 
 
 
 

Čo sú germicídne UVC svietidlá alebo germicídne žiariče?

Germicídne svietidlá a žiariče na dezinfekciu priestorov zabíjajúce baktérie a vírusyGermicídne svietidlá alebo aj germicídne lampy sú také svietidlá, ktoré ako svetelný zdroj využívajú špeciálne germicídne žiarivky. Vďaka takýmto žiarivkám sú schopné generovať špeciálne UV-C žiarenie, ktoré dezinfikuje vzduch a všetko na čo toto žiarenie dopadá z vonkajšej strany. Zabíjajú vírusy, baktérie, roztoče či plesne. Germicídne žiarenie je umelé svetelné žiarenie z časti UV spektra. V naturálnom prostredí sa UV spektrum nachádza v slnečnom žiarení, ktoré ho obsahuje približne niečo okolo jedného percenta. V tomto spektre patrí germicídne žiarenie do časti takzvaného UV-C žiarenia.

UVC žiarenie (laicky nazývané UVC svetlo) je pre živé organizmy veľmi škodlivé a má výrazné negatívne účinky či už na ľudský organizmus, živočíchy ale aj rastliny. U ľudí je známe, že už pri malej dávne ožiarenia oka, dokáže vyvolať zápal očných spojiviek. Pri väčšom dlhotrvajúcejšom zasiahnutí oka dokáže ťažko natrvalo poškodiť zrak. Z tohto dôvodu sa pri UVC žiarení nesmie v dezinfikovanej miestnosti nachádzať žiadna osoba, žiadne rastliny a ani živočíchy. V domácnosti je potrebné myslieť na kvety a domácich miláčikov, v komerčných priestoroch treba viditeľne označiť na dverách zákaz vstupu počas dezinfekčného procesu a podľa možnosti uzamknúť dvere. Germicídne svietidlá sa používajú na takzvané priame ožarovanie celkového priestoru. Znamená to, že dezinfikujú vzduch a povrchy kde dopadá vznikajúce žiarenie. Pri priamom ožarovaní sme limitovaní nemožnosťou využívať daný priestor počas dezinfekcie z vyššie uvedených dôvodov. Poznáme ešte nepriame ožarovanie. To sa vykonáva väčšinou špeciálnymi žiaričmi, ktoré majú germicídne žiarenie vo vnútri telesa žiariča tak, že ho nie je okom vidno a neuniká z neho von. Žiaričom prechádza iba ventilátormi vháňaný vzduch, ktorý je takto dezinfikovaný.

Germicídne svietidlá zvyknú mať ako vedľajší efekt ešte aj tvorbu ozónu, ktorý má rovnako dezinfekčné vlastnosti. Ozón počas dezinfekcie preniká aj na také miesta, kde priamo nedopadaj UV-C lúče zo svetelného zdroja.

 

Vlnové dĺžky sa merajú v nanometroch (nm). Oblasť UV sa nachádza medzi 13,6 až 400 nm, pričom najdlhšie vlnové dĺžky UV žiarenia dosahujú až do časti nami viditeľného svetla. Uvádza sa tiež, že takéto žiarenie nevniká do látok, neprechádza ani obyčajným sklom a že pôsobí iba v mieste kde dopadá.

Ako germicídne UVC žiarenie dezinfikuje?

UV-C žiarenie v rozsahu 200 až 280nm sterilizuje vzduch a tiež pôsobí na DNA (deoxyribonukleové kyseliny) a RNA (ribonukleové kyseliny). Tieto sú v bunkách nosičom informácií. Takéto žiarenie v plazme a jadre bunky spôsobí zmeny, spomalí delenie buniek a pri dostatočne vysokej dávke takéto delenie buniek úplne zastaví. Týmto spôsobom sa zabíjajú všetky vírusy, baktérie, plesne, roztoče a iné mikroorganizmy.

 

Aké sú zdroje UVC žiarenia?

UV-C žiarenie vzniká v špeciálnych germicídnych žiarivkách. Tieto sú vyrobené zo špeciálneho kremenného (kremíkového) skla. Táto je naplnená parami ortuti a malým množstvom vzácneho plynu. V žiarivke uvoľňovaním z katódy vznikajú ióny. Tieto sa tvoria nárazmi na atómy ortuti a iniciujú v nich vyžarovanie ultrafialového žiarenia. Účinnosť germicídnych žiariviek sa používaním znižuje (amortizujú sa). S častým používaním klesá ich výkon a teda po čase je pre efektivitu ožarovania priestorov potrebná výmena takéhoto vyžarovacieho zdroja.

Využitie germicídnych UVC svietidiel a žiaričov.

Germicídne lampy, žiariče alebo rôzne iné UV-C svietidlá sa využívajú všeobecne na dezinfekciu. Už dlhé roky sa ich vlastnosti uplatňujú hlavne v zdravotníctve. Dezinfikujú sa nimi priestory ambulancií, operačných sál či iných priestorov náročných na sterilitu. Rovnako sú obľúbené vo fitnes centrách a športoviskách pre dezinfekciu šatní, spŕch a toaliet. Často sa s nimi môžeme stretnúť aj v potravinárskej výrobe, farmaceutickom priemysle a od výskytu vírusu Covid-19 (koronavírusu) sa využívajú prakticky vo všetkých priestoroch s častejšou fluktuáciou ľudí. Používajú sa v hoteliérstve po každom obsadení izieb novým hosťom, na recepciách firiem, v čakárňach, v šatniach zamestnancov, vo wellnes centrách a podobne. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia