Kategórie
 
 
 
 
 

Čím začať pri výbere vhodného osvetlenia

Staviate nový dom, kúpili ste nový byt, prípadne ste sa pustli do prerábky a vynára sa pred vami otázka čo so svietidlami? Ako úplne prvú informáciu ktorú potrebujete je práve tento článoček. Výber vhodného osvetlenia je často iba veľmi logická vec, no občas aj na logické veci potrebuje každý z nás nasmerovať. Taktiež je každý odborníkom na niečo iné nikto z nás nemusí vedieť všetko. Všetky príklady uvedené v článku týkajúce sa využitia svetla sú obrazom skúseností práce s našimi klientami. Tento text vás má iba navádzať k pochopeniu ako svietidlá vyberať.

Prvá a najdôležitejšia vec ktorú budete riešiť je to, koľko svetla kde potrebujete. Je to pomerne logická vec, a tak si postupne poďme prejsť to, ako pri výbere svietidiel postupovať.

Počas svojho dňa vykonávate veľa rozličných činností. Pri väčšine z nich používate svetlo. Niekde dokonca svietite aj počas dňa. V obytných miestnostiach potrebujete niekoľko svietidiel alebo zdrojov svetla, hlavne na základe potreby konkrétnych činností v týchto priestoroch vykonávaných. Vždy je treba takzvané kľudové osvetlenie a pracovné osvetlenie. Skúsme si teda prejsť napríklad najčastejšie okupovanú miestnosť a to teda obývačku. Do obývačky prichádzate po návrate z práce, pohodlne sa usadíte na gauči, vyložíte si nohy, zapnete televíziu a už len nech vás nikto neotravuje :-) . Pri taktejto činnosti sú najčastejšie využívané nástenné svietidlá, umiestnené napríklad na stene za gaučom. Slúžia iba na navodenie pohodovej atmosféry a ako orientačné svetlo napríklad pri vašej ceste k chladničke po ďalšie pivko. Ak nemáte v miestnosti pripravenú elektroinštaláciu na daný typ osvetlenia, môžete ho nahradiť aj nočnou lampičkou na komode, prípadne stmievateľnou stojačkou. Na tento účel je možné tiež využiť aj LED podsvietenie umiestnené v sadrokartónovom podhľade. Stačí vám ale toľkoto svetla? No momentálne hej, ale keď vaša manželka bude chcieť o hodinku povysávať otrusinky z koberca ktoré vám tam napadali z vášho obľúbeného jedla, potrebuje oveľa intenzívnejšie svetlo. Na tento účel je potrebné hlavné osvetlenie v miestnosti. Mal by to byť silný zdroj svetla, pri ktorom sa vám dobre nie len upratuje, ale taktiež napríklad číta, žehlí alebo učí s vašimi deťmi. Na takýto hlavný zdroj svetla v obývačke môžete využiť napríklad veľký niekoľkoramenný luster, prípadne stropnicu s vysokým výkonom. Ak ešte nemáte dispozíciou elektroinštalácie danú možnosť využiť iba jedno svietidlo v strede miestnosti, môžete ako takéto hlavné silné osvetlenie použiť aj dostatočný počet vhodne rozmiestnených bodoviek v sadrokartóne. Netreba však zabúdať potom aj na vhodný výber žiaroviek s dostatočne veľkým uhlom svietenia.

Takúto potrebu dvoch typov osvetlenia v miestnostiach máte aj v spálni, detskej izbe, pracovni a podobne. V spálni sú vhodné taktiež na kľudové osvetlenie nástenné svietidlá. Majú niektoré výhody oproti stolným lampičkám. Stolnou lampou ale tiež nič nepokazíte. Táto vám slúži ako na čítanie, tak aj ako orientačné svetlo keď potrebujete v noci prechádzať miestnosťou napríklad na toaletu.

V detskej izbe opäť dva zdroje svetla. Ako kľudové výborne poslúži nástenné svietidlo napríklad nad posteľou, a taktiež silné stropné svietidlo potrebné pri hrách, upratovaní alebo rôznych iných detských aktivitách. Tiež nesmieme zabudnúť na svietidlo na písacom stole. Výber tohto je veľmi dôležitý aj pre zachovanie zdravia očí vašich detí. Ak obyvateľmi detských izieb sú deti v nižšom veku, určite odporúčame nami s obľubou nazývané takzvané "protistrašidlové svietidlá". Toto sú svietidlá s nízkou intenzitou svietenia, ale dostatočné na viditeľnosť a orientáciu v miestnosti.

V celej domácnosti obvykle potrebujete najviac svetla v dvoch miestnostiach. Ako prvá z nich je kuchyňa. Svietidlá do kuchyne volíme s vysokým dôrazom na silu a intenzitu svetla z viacerých dôvodov. Každá pracovná činnosť vyžaduje to, aby ste pri nej dobre videli. V kuchyni napríklad čítate kuchársku knihu, návod na prípravu, kontrolujete dátum spotreby na výrobku, prípadne s opatrnosťou kontrolujete či je dostatočne očistená zelenina. Toto je len zopár ilustračných nástrelov, aby ste si vedeli spomenúť, na čo všetko dobré svetlo v kuchyni potrebujete. Najväčšia potreba osvetlenia v rámci kuchyni je na pracovnej doske. Tu využívame takzvané podlinkové svietidlá. Vhodnou náhradou je aj LED pás v hliníkovej lište, ktorý celú pracovnú dosku linky osvetlí rovnomerne.

Druhá miestnosť s najvyššou potrebou svetla je obvykle kúpeľňa. Tu využívame opäť minimálne dva druhy osvetlenia. Prvé sú stropné kúpeľňové svietidlá. Tieto využívame napríklad pri vkladaní prádla do práčky, prípadne pri upratovaní a umývaní kúpeľne. Druhé osvetlenie potrebujú muži pri holení a ženy pri kozmetike a úprave vlasov. Tu využívame svietidlá nad zrkadlo alebo vedľa zdrkadla. Vhodné sú celkom aj zrkadlá so zabudovaným svetlom, prípadne aj zrkadlové skrinky s osvetlením.

V ostatných miestnostiach domu si volíte osvetlenie podľa vlastných predstáv a činností ktoré v daných priestoroch vykonávate. Nezabúdajte však myslieť vždy na základné dve alternatívy. Tie sú kľudové svetlo a pracovné svetlo.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia